Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Przedsiębiorcy boją się fiskusa, dlatego nie dokonują pełnego odliczenia VAT od samochodów służbowych

Posted on 2

Share this on anywhere you want!

W obawie, że fiskus odkryje nieprawidłowości w ewidencji przebiegu pojazdu służbowego, która ma pokazywać, że wykorzystywany jest on wyłącznie w celach biznesowych, przedsiębiorcy postanawiają odliczać tylko 50 proc. VAT.

W sytuacji, gdy pracownik na polecenie szefa odwiózł go do domu pojazdem służbowym i zawarł to zdarzenie w ewidencji przebiegu pojazdów, osoba prowadząca księgowość miała obowiązek cofnąć informację VAT-26, określającą, iż pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą. To nie jedyna taka sytuacja, ponieważ w tym czasie przedsiębiorcy wycofali ponad dwa tysiące takich dokumentów lub dokonali ich aktualizacji zmieniając cel wykorzystywania samochodu na mieszany.

W opinii Beaty Hudziak, doradcy podatkowego i partnera w kancelarii 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z.o., powodów takiej sytuacji trzeba szukać w problemach z prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdów. Po zweryfikowaniu dokumentów księgowi dochodzą do wniosku, że wpisy dokonane przez zatrudnionych nie dają możliwości dokonania pełnego odliczenia. Inna sprawa, że nie mogą oni dokładnie kontrolować czy ewidencja prowadzona jest poprawnie, w szczególności gdy we flocie firmy znajdują się dziesiątki pojazdów.

Przedsiębiorcy nie chcą zatem ryzykować, ponieważ urzędy skarbowe przy weryfikowaniu prawa do pełnego odliczenia będą skrupulatnie sprawdzać całą dokumentację związaną z ewidencją pojazdu. Będą również wyliczać ilość przebytych kilometrów, zgodność trasy, a także zużycie paliwa.

Resort finansów stwierdził, iż odliczenie 100 proc. VAT będzie kwestionowane, w sytuacji gdy ewidencja będzie błędna, np. widnieć będą sprzeczne lub niepełne zapisy, luki w danych pozycjach czy niezgodności w zapisach stanu licznika.

Właściciel firmy, który zgłosi do urzędu skarbowego samochód jako wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a faktycznie będzie wykorzystywał go również prywatnie, może zostać ukarany karą finansową w wysokości nawet do 16,128 mln zł. Jest to maksymalna sankcja za przestępstwo skarbowe. Najmniejsza możliwa kara to 33,6 tys. zł. Takie kary z pewnością zniechęcają przedsiębiorców do dokonywania pełnego odliczenia.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

2 thoughts on “Przedsiębiorcy boją się fiskusa, dlatego nie dokonują pełnego odliczenia VAT od samochodów służbowych

    Pingback: Wyniki sprzedaży obligacji skarbowych w maju 2014 r. | Invest Life – Inwestycje i Finanse
    Pingback: Nabycie w spadku przedsiębiorstwa bez bycia spadkobiercą jest możliwe | Mgeneracja.pl - Portal biznesowo finansowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *