Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Rady dotyczące skutecznej rozmowy handlowej

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Komunikowanie naszych potrzeb stanowi podstawę kontaktów z otoczeniem. Umiejętność porozumiewania się umożliwia nam m.in. przekazywanie naszych potrzeb czy motywowanie kogoś do działania. Dzięki temu wytwarza się sieć kontaktów w otoczeniu. Dlatego też rozmowy handlowe są bardzo istotne w biznesie.

Rozmowa z drugą osobą umożliwia nam zaspokojenie podstawowych potrzeb. Zatem przeniesienie jej na grunt biznesowy jest więc rozwiązaniem dość bezsprzecznym. Celem rozmowy handlowej jest powiadomienie kogoś, że podmiot istnieje, jaka ma nazwę, jaki jest zakres jego działalności i, że jest gotowe na współpracę. Cold calling to inaczej rozmowa telefoniczna z nieznajomą osobą. Innymi słowy, to dzisiaj jeden z najpopularniejszych i najtańszych sposobów na reklamę.

Podczas przeprowadzania rozmowy telefonicznej utrudnienie może stanowić fakt, że nie jesteśmy w stanie odczytać nastawienia drugiej osoby z mowy jej ciała. Pozostaje tylko domyślać się jakie mogą być gesty i wyraz osoby, z którą rozmawiamy, a której nie widzimy. Trzeba także nastawić się na odczytywanie reakcji po brzmieniu głosu i treści wypowiedzi. Do tego potrzebne jest zatem wyrobienie w sobie nawyku uważnego słuchania drugiej strony.

Na czym zatem polega cold calling w biznesie? Obecnie rozmowy w telesprzedaży przeprowadzane na zasadzie „sprzedaj i zapomnij” budzi dość negatywne skojarzenia. Jednak biznes nawet na poziomie zarządów dużych firm bazuje na rozmowach telefonicznych. Przyczyna jest prosta. Chodzi o stały kontakt z odbiorcami, partnerami biznesowymi i współpracownikami. Telefon jest urządzeniem, które ten kontakt umożliwia przy równoczesnym zaoszczędzeniu czasu i środków finansowych. Należy więc sobie uzmysłowić, że cold calling to nie tylko sprzedaż jakiegoś produktu prowadzona według określonego scenariusza, ale nawiązywanie długofalowych kontaktów z klientem. Kiedy więc potraktujemy cold calling jako narzędzie do poznawania ludzi i utrzymywania z nimi długotrwałych, pozytywnych relacji warto podążać kilkoma odpowiednimi radami.

Po pierwsze w swojej rozmowie warto pokazać właściwe nastawienie do rozmówcy. Dzwoniąc uwzględnijmy to, w jakim nastroju witamy naszego rozmówcę. Z pewnością nasz dobry humor odbije się na nim pozytywnie. Kolejnym elementem jest intuicja. Sprzedając należy dzwonić tylko do tych firm, które mogą coś od nas nabyć. Umiejętnie wykorzystując intuicję w sprzedaży można odpowiednio dostosować bazę potencjalnych klientów i partnerów. Oszczędzi nam to wiele energii, czasu i nerwów. Kolejnym ważnym krokiem jest poznanie swojego kontrahenta. Warto dowiedzieć się wcześniej czym zajmuje się nasz kontrahent, aby później móc to we właściwy sposób wykorzystać w rozmowie handlowej. Prowadząc wiele rozmów handlowych bardzo ważny jest też porządek. Dlatego po każdej warto sporządzać dobrą notatkę. Powinny znaleźć się w niej najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać, bo przydadzą się podczas kolejnej rozmowy.

Nie można też zapomnieć o wdzięczności i kulturze osobistej. Z wypowiadania podstawowych zwrotów grzecznościowych można uczynić swój atut. Nastawienie naszego rozmówcy z pewnością będzie inne, gdy będziemy zwracali się do niego w sposób kulturalny i grzeczny.

Podsumowując, należy wiedzieć, że ludzie lubią kupować. Należy tylko w odpowiedni sposób zaprezentować mu nasz produkt i przekazać, jakie korzyści będzie miał z jego posiadania.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *