Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej stanowi 20 proc. wysokości diety. Jest on szacowany za każdą dobę podróży służbowej, ale tylko w przypadku, gdy delegowany pracownik ponosi koszty dojazdów środkami komunikacji miejskiej.
20 proc. kwoty diety wynosi aktualnie 6 zł. Ryczałt na przemieszczanie się środkami komunikacji miejscowej nie jest przyznawany zatrudnionemu automatycznie tylko na podstawie liczby rozpoczętych dób podróży służbowej. Prawo do ryczałtu przysługuje na podstawie udokumentowanych dowodów przemieszczania się środkami miejskimi, np. biletów, rachunków, paragonów.
W wielu miastach otrzymywany ryczałt w kwocie 6 zł nie starczy na opłacenie dwóch przejazdów, czyli zakup dwóch biletów. W rzeczywistości, więc nie jest to suma, która wyrówna pracownikowi poniesiony wydatek. Jeśli pracodawca nie podważa tego, że zatrudniony musiał zapłacić za przejazdy kwotę przewyższającą wartość ryczałtu, to należy uznać, że musi zwrócić pracownikowi nadwyżkę kosztów. Regułą w takich sytuacjach powinno być ustalenie pomiędzy stronami wartości wydatków przed podróżą służbową lub kontaktowanie się pracownika z zatrudniającym przed ich poniesieniem. W specjalnych wypadkach zatrudniający może uznać wydatki, o których został poinformowany po fakcie. Tego rodzaju aspekty warto uregulować w regulaminie wynagradzania lub w załączniku do niego, który będzie odrębnym dokumentem regulującym podróże służbowe.
Przy rozliczeniu przejazdów środkami komunikacji miejscowej pracownik dokumentuje je skasowanymi biletami. Taki dokument wystarcza, aby było potwierdzenie dokonanego wydatku. Pracownik otrzymuje zwrot kosztów związanych bezpośrednio z przemieszaniem się. Przejazd komunikacją miejscową wymaga bowiem posiadania skasowanego biletu. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że pracownik nie wypełnił warunków umowy przejazdu. W takiej sytuacji powstaje uargumentowane domniemanie, że pracownik nie poruszał się środkami transportu miejscowego w miejscowości docelowej. Posiadanie nieskasowanego biletu nie może być uznawane jako potwierdzenie poniesienia kosztów przejazdu, ponieważ stanowi wyłącznie poświadczenie poniesienia wydatków na jego zakup. Ponadto, stosowne przepisy dopuszczają możliwość rozliczenia rzeczywistych kosztów przejazdów przewyższających kwotę ryczałtu.
Joanna Walerowicz
limetka.pl