Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Rząd pracuje nad zmianami w Prawie spółdzielczym

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Ostatnio coraz częściej zdarzają się przypadki, gdzie lokatorzy mieszkań podlegających pod spółdzielnię mają kłopoty z realizacją swoich uprawnień, pomimo że postępują zgodnie z wymogami mieszczącymi się w regulaminach i statutach. Organy administracyjne nie akceptują pełnomocnictw, a stanowiska zajmują osoby sprzyjające władzom spółdzielni.

Według obowiązującej ustawy Prawo spółdzielcze spółdzielnia jest zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym wkładzie udziałowym i składzie osobowym, który w interesie swoich członków prowadzi działalność gospodarczą. Z tej przyczyny nie ma nadrzędności pomiędzy władzami a członkami spółdzielni.

Trzeba umieć odróżnić spółdzielnię mieszkaniową i wspólnotę – te drugie z reguły liczą od kilku do kilkunastu członków, podczas gdy spółdzielnię tworzy nawet kilkadziesiąt tysięcy członków. Dodatkowo spółdzielnia działa zgodnie z przepisami prawa cywilnego, a jej władze nie są organem administracji publicznej.

Obecnie w Sejmie prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy Prawo spółdzielcze. W założeniach jest m.in. uproszczenie postępowań spornych, które teraz przedłużane są przez żmudne postępowanie wewnątrzspółdzielcze, zanim sprawa trafi do sądu. Ponadto, nowe przepisy mają bardziej udostępnić członkom spółdzielni dostęp do dokumentacji finansowej, do których teraz mają tylko prawo wglądu.

Propozycja nowelizacji ustawy pojawiła się, gdy okazało się, że spółdzielnie potrafią swobodnie podchodzić do regulacji. Na porządku dziennym jest nieuznawanie pełnomocnictw. Spółdzielnie uzasadniają to twierdzeniem, że wszelkie uprawnienia przysługują członkom, a nie osobom trzecim, co w świetle regulacji nie jest uprawnione.

W spółdzielniach największe znaczenie ma organ walnego zgromadzenia, który tworzony jest przez lokatorów. W praktyce jednak najistotniejszą rolę mogą odgrywać kolonie i rady osiedla. Problemem jest to, że objęcie stanowiska w radzie wiąże się z otrzymywaniem pensji, którą wypłacają władze spółdzielni. Dlatego między organami spółdzielni rzadko dochodzi do konfliktów.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *