Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Sekrety utylizacji elektronicznych nośników danych

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

142185221204607100Obecnie dużo mówi się w mediach o bezpieczeństwie wrażliwych informacji, takich jak dane osobowe, tajemnice handlowe czy specyfikacje techniczne innowacyjnych produktów. Jednak świadomość istnienia zagadnienia to dopiero początek drogi do pełnego bezpieczeństwa danych firmowych, zarówno tych przechowywanych na papierze jak i plików zapisywanych na dyskach twardych i innych nośnikach cyfrowych.

Niestety najczęściej słyszana i niestety całkowicie błędna opinia głosi, że całkowite wymazanie informacji z dysku twardego polega na jego sformatowaniu i nadpisaniu nowymi danymi a utylizacja samego urządzenia polega na jego fizycznym zniszczeniu. Te działania są jednak jedynie wstępem do skutecznego niszczenia, które stuprocentowo uniemożliwia odzyskanie z dysku jakichkolwiek danych. Aby zrozumieć istotę tego procesu, należy najpierw zapoznać się z budową dysków twardych. Oprócz napędu i systemu chłodzenia, zawierają one talerze, wykonane z aluminium lub podobnej do szkła ceramiki. Dane zapisane na talerzach mogą zostać odczytane nawet jeżeli dysk jest pozornie uszkodzony – jego zasilanie czy inne podsystemy mogą przestać działać, ale umieszczony w środku talerz wciąż zawiera informacje.

Dlatego też aby skutecznie zutylizować dysk, należy poddać talerz działaniu odpowiedniej niszczarki. Profesjonalne niszczenie dysków twardych polega więc głównie na łamaniu, miażdżeniu i mieleniu na drobne fragmenty, aby uniemożliwić odtworzenie zawartości urządzenia. Niestety, wraz ze wzrostem znaczenia informacji i ich ogromną wartością w dzisiejszym świecie, powstały także technologie rekonstrukcji danych ze zniszczonych talerzy. Przy odpowiedniej wiedzy i sprzęcie, można odczytać informacje z fragmentów talerza o wielkości ziarenka piasku. Dlatego firmy profesjonalnie zajmujące się ochroną danych i bezpiecznym niszczeniem nośników, udoskonalają własne procesy utylizacji, wprowadzając oprócz mechanicznej destrukcji, także chemiczne komponenty, które rozpuszczają wcześniej zmielone talerze. Efektem końcowym takiego procesu jest ciecz lub masa, które nie ma już zdolności przechowywania danych i nie może być zrekonstruowana. Mając na uwadze kompleksowość całej tej operacji i szkody, jakie mogą zrobić wrażliwe dane w niepowołanych rękach, przy następnej wymianie sprzętu w firmie naprawdę warto zdecydować się na zniszczenie starych dysków w profesjonalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *