Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Siła nabywcza w Polsce będzie większa pod warunkiem, że do gospodarki zostaną wprowadzone nowoczesne technologie

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Według danych Eurostatu wynika, że polskie mieszkania są jednymi z najbardziej przeludnionych w Europie. Kiedy Polaków będzie stać na posiadanie takich warunków życia jak obywateli innych państw europejskich?

Chodzi przede wszystkim o średni dochód na mieszkańca w danym kraju. Po zmianie ustroju Polska próbuje dogonić pod tym względem resztę państw członkowskich UE. Mimo tego nadal odbiegamy od średniej, a aktualny dochód Polaka wynosi ok. 68 proc. średniej unijnej. Pocieszające jest to, że z roku na rok ta różnica maleje.

 

Nawet, jeżeli tempo wzrostu PKB w Polsce będzie regularnie wzrastało i przebijało unijną średnią, to czeka nas jeszcze kilkanaście lat starań, aby nasze dochody zrównały się z dochodami obywateli zamożniejszych państw członkowskich UE. Tym, co może doprowadzić do poprawy jest sytuacja na rynku pracy.

 

W razie, gdy nie zostanie odnotowany spadek stopy bezrobocia i nie przybędzie nowych miejsc pracy, wówczas nie nastąpi wzrost zainteresowania nabywaniem nieruchomości i budową domów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że aby poziom polskich zarobków został dopasowany do płac w krajach Europy Zachodniej, konieczna jest większa siła nabywcza, która stanowi wzrost produktywności pracy Polaków, a także innowacyjność gospodarcza. Dzisiaj polska konkurencyjność bazuje na niskich kosztach pracy.

 

Kluczowym krokiem jest rozpoczęcie odstąpienia od gospodarki opierającej się na pracy osób, od których nie wymaga się wysokich kwalifikacji, co jest powiązane także z mniejszym wynagrodzeniem. Trzeba przejść na wyższy poziom, w którym przewaga konkurencyjna jest wynikiem stosowania innowacyjnych rozwiązań i technologii. Rządy, które przejmą władzę w następnej kolejności, będą musiały o wiele bardziej skupić się na wspomnianym kierunku działań. Niezwykle istotne będzie także wykorzystanie takich rozwiązań fiskalnych, które będą skłaniały polskie podmioty do inwestowania w nowoczesne technologie.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *