Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Skutki ustawy śmieciowej. Ceny za wywóz odpadów będą wzrastać

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Minął rok od wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej regulującej kwestię segregacji odpadów w gminach oraz stawki za ich wywóz. Obecnie mieszkańców setek gmin może czekać nieprzyjemna niespodzianka, ponieważ ceny za wywóz śmieci mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Dlaczego tak się stanie? Ponieważ w wielu miejscach podpisane w ubiegłym roku umowy z podmiotami wywożącymi odpady, a coraz częściej skutkiem nowych przetargów jest znaczna podwyżka cen.

Jak dotąd problem ten mają szczególnie mniejsze gminy. Duże mają o tyle lepiej, że w dalszym ciągu obowiązują w nich pierwsze kontrakty z zakładami wywożącymi nieczystości. Przykładowo w stolicy umowa na wywóz odpadów w 10 dzielnicach dobiegnie końca dopiero w lipcu 2017 r., a 8 innych w styczniu 2017 r.

Przedstawiciele mniejszych gmin wskazują na wzrost stawek za wywóz odpadów w aktualnie przeprowadzanych przetargach. Gminy nie mają na to wpływu i wybierają najtańsze oferty. Często jest też tak, że mimo usilnych działań urzędników, do przetargu staje tylko jedna firma, która wcześniej miała podpisaną umowę z gminą na wywóz odpadów. Składając nową ofertę podnosi ona stawki tłumacząc to, iż wcześniejsze opłaty były za niskie, aby utrzymać system bez dopłacania do niego, dlatego ich podwyższenie jest niezbędne.

W innym przypadku sama gmina zamieściła na stronie urzędu komunikat, że od nowego roku będą rozważane podwyżki opłat dla gospodarstw nieprowadzących segregacji odpadów. Zapytany o powód tych rozważań wójt gminy Olszewo-Borki z woj. mazowieckiego powiedział, że występują zaległości w ściąganiu opłat od mieszkańców, no i gmina chce skłonić ich do segregacji śmieci.

W opinii Krzysztofa Choromańskiego, eksperta ds. gospodarki odpadami Związku Miast Polskich, ukazujące się tendencje w gminach ogłaszających przetargi śmieciowe są niepokojące. Przytacza on napotkany przez siebie przykład przetargu, do którego przystąpiła tylko jedna firma proponująca ceny za swoje usługi nawet o 120 proc. wyższe. Stwierdził też, iż dochodzą do niego sygnały o możliwych zmowach cenowych firm i podziałach rynku między nimi. Na końcu Choromański wyraził obawę, co do narastającej rangi tego problemu, co może sprowadzać się do problemu cen, a nie na odnajdywaniu najlepszych rozwiązań.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *