Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Studia wyższe cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem młodych ludzi

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Po koniec lat osiemdziesiątych w Polsce dynamicznie zaczęła wzrastać liczba absolwentów szkół wyższych. Poziom skolaryzacji był bardzo wysoki nie tylko w porównaniu z sytuacją w Europie, ale także na świecie. Nie przekłada się to jednak na jakość edukacji szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

Od kilku lat popularność studiów płatnych systematycznie maleje. Uważa się, że przyczynami takiego stanu rzeczy są m.in. sytuacja gospodarcza, niż demograficzny, nasycenie rynku i wzmacniające się przekonanie, że ukończenie uczelni wyższej nie gwarantuje ani korzystniejszej sytuacji zawodowej, ani materialnej.

Sytuacja wyższych uczelni niepublicznych nie jest dobra, ponieważ coraz większą konkurencją są dla nich uczelnie publiczne. Studia płatne mają coraz większy udział w budżetach placówek publicznych.

Dużym problemem jest kwestia finansowania nauki studentów stacjonarnych. Czy pieniądze za studia powinny wpływać na konto uczelni przed rozpoczęciem nauki, czy dopiero po uzyskaniu dyplomu? Obserwując coraz częstsze przypadki rezygnacji ze studiów pierwsza opcja może się wydawać nie najlepsza. Z drugiej strony, zastosowanie drugiego rozwiązania może źle wpływać na poziom nauczania, ponieważ uczelnie wyższe chcą, aby student uzyskał dyplom, bo tylko wówczas jego edukacja będzie opłacalna.

Bez względu na to, jaki będzie wybór formy dotacji, coraz częściej słyszy się opinie o niedofinansowaniu polskiego szkolnictwa wyższego. Udział wydatków na nie w korelacji do PKB powinien utrzymywać się na poziomie 2 proc., podczas gdy w lepszym roku 2005 sięgnął on zaledwie 1 proc. Koszt studiowania ponoszony przez budżet państwa w Polsce stanowi tylko jedną czwartą kosztu w państwach Europy Zachodniej, a jedną ósmą w Stanach Zjednoczonych.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *