Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Technologiczny rozwój biometrycznych metod uwierzytelniania trwa

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Naukowcy cały czas pracują nad rozwojem nowych metod uwierzytelniania transakcji. Dzisiaj najczęściej stosowana jest ta związana z koniecznością zapamiętania hasła lub kodu PIN. W ostatnim czasie publikowanych jest coraz więcej informacji o wykorzystaniu części naszego ciała w celu sprawdzenia naszej tożsamości przez nowoczesne urządzenia elektroniczne tj. ipady, smartfony czy bankomaty.

Coraz więcej głosów pojawia się w kwestii uwierzytelnień biometrycznych, a naukowcy zastanawiają się: Czy w nieodległej przyszłości ta metoda będzie standardem, który zastąpi dotychczasowe hasła?

Naukowcy z Australii, jako jedną z metod uwierzytelniania, rekomendowali swoją pracę nad rozpoznaniem twarzy. Pomysł wydaje się być prosty, bowiem twarz stanowi podstawowy element identyfikacyjny osoby. Jednak obecny etap rozwoju technologii biometrycznych wydaje się być niedostatecznie doskonały. Skaner zdjęcia można zwieść poprzez podstawienie zdjęcia lub podobnej osoby, a także przy wykorzystaniu innych sztuczek technicznych. Ponadto zdarzają się sytuacje, że urządzenie nie identyfikuje prawidłowo użytkownika z powodu zmiany w wyglądzie w wyniku zmiany fryzury czy humoru.

Kolejnym alternatywnym dla haseł i kodów zabezpieczeniem dla urządzeń jest uwierzytelnianie oparte o gesty. Polega ono na wykonywaniu powtarzalnego wzoru ruchu rąk, w odniesieniu do którego system mierzy napięcie mięśni. Pojawia się tutaj problem pozostawiania śladów na urządzeniu, dlatego kompromis bezpieczeństwa IT musi być minimalny. Połączenie weryfikacji twarzy i gestów także została zaproponowana jako jedna z nowoczesnych metod uwierzytelniania tożsamości.

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować dynamiczny rozwój usprawnień haseł w zakresie ich funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa, czego przykładem mogą być dwuskładnikowe systemy uwierzytelniania.

Mimo rozwoju w biometrycznych metodach weryfikacji, zastosowanie haseł jest wciąż najpowszechniejszym i najprostszym rozwiązaniem problemu uwierzytelniania. Znalezienie metody na zastąpienie haseł nie będzie łatwe. Być może w przyszłości rozwiązanie, które będzie się opierać na wykorzystaniu wszystkich naszych biometrycznych cech, takich jak: odciski palców, skanowanie twarzy i analiza gestów, stanie się nową metodą, którą nie da się zastąpić. Dużo zależy również od samych odbiorców i tego, jak oni będą przyjmować te innowacyjne rozwiązania, ponieważ wszelkie ułatwienia technologiczne powinny być wprowadzane z myślą o powszechnym ich zastosowaniu na co dzień.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *