Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Terminale płatnicze – niższe opłaty interchange

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

terminale-interchangeOpłata interchange to należność jaką pobiera bank wydający kartę płatniczą. Obniżenie tej kwoty znacząco wpłynęło na dostępność terminali płatniczych w wielu sklepach.

Wcześniej opłaty interchange wahały się w granicach 1,5%. Na chwilę obecną prowizje te nie mogą przekroczyć 0,5%. Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile mniej będą płacić sklepy za dokonywanie transakcji bezgotówkowych.

Firma PaySquare SE udostępniła na swojej stronie informacje o cenach przed i po wprowadzeniu niższych opłat interchange. Porównując je z najtańszym obecnie dostawcą terminali mobilnych SumUp wynika, że dostawcy terminali mobilnych będą zmuszeni do obniżenia swoich prowizji.

Biorąc pod uwagę poprzednie stawki, terminale płatnicze bez wątpienia świetnie sprawdzają się, gdy mamy do czynienia z niewielką ilością transakcji na niewielką kwotę pieniędzy. Niestety atrakcyjność prowizji, które oferują dostawcy systematycznie maleje wraz ze wzrostem obrotu. Obniżka opłat interchange może przynieść oszczędności od 50 złotych do nawet 1,5 tysiąca złotych miesięcznie. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę obrót jeśli chodzi o tradycyjne terminale. Żeby móc konkurować na rynku, dostawcy terminali mobilnych będą musieli zastanowić się nad znaczną obniżką swoich prowizji w liczbie transakcji lub przedziale utargu.

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie pod względem wzrostu transakcji bezgotówkowych. Około 45% transakcji realizowanych kartami Visa w Polsce to transakcje zbliżeniowe. Już ponad 75 proc. terminali zainstalowanych w Polsce jest przystosowanych do obsługi transakcji zbliżeniowych, a do końca 2017 roku wszystkie terminale zainstalowane w Polsce będą wyposażone w czytniki zbliżeniowe. Jednym z przykładów innowacyjnego rozwiązania są mobilne płatności zbliżeniowe Visa, które wykorzystują chmurę i technologię Host Card Emulation (HCE). Technologia ta może się integrować z bankowością mobilną oferowaną przez banki.

Obniżenie wysokich stawek opłat interchange jest w dużej mierze w interesie akceptantów transakcji kartowych. Czy po wejściu w życie kolejnych zmian stawek nastąpi obniżka cen towarów w sklepach?. Takiej gwarancji nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *