Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

TK: Organ podatkowy nie może pobierać podatku od imprez integracyjnych

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Według wydanego wczoraj wyroku Trybunału Konstytucyjnego o charakterze interpretacyjnym fiskus może ściągać podatek od polis ubezpieczeniowych, abonamentów medycznych oraz dowozu pracowników do miejsca pracy. Nie może objąć podatkiem zaproszenia oraz uczestnictwa w imprezie integracyjnej.

Swoją interpretacją TK uznał zaskarżone przez Konfederację Lewiatan regulacje ustawy PIT za zgodne z ustawą zasadniczą. W uzasadnieniu wyroku znalazło się sformułowanie wyjaśniające, iż przychód pracownika stanowi wyłącznie świadczenie wypłacone mu za jego zgodą i w jego interesie, które powoduje podniesienie jego aktywów bądź uniknięcie poniesienia wydatku oraz jest wymierną korzyścią dla konkretnego pracownika.

Trybunał wskazał na problem zróżnicowania form wynagrodzenia, które często są czymś pośrednim pomiędzy gratyfikacją a świadczeniami, które pracodawca musi wypłacać na mocy określonych przepisów prawnych.

Według interpretacji TK nie każde świadczenie od pracodawcy, bez ustalonej zapłaty jest świadczeniem obciążonym PIT. Określa to art. 21 ust. 1 ustawy o PIT, który zwalnia z podatku m.in. kwoty ekwiwalentów i wartości odzieży ochronnej, czy kosztów przeniesienia służbowego zakwaterowania. Mimo, że pracownik z nich korzysta, to wiąże się to z jego pracą i leży w interesie pracodawcy.

Świadczeniami stanowiącymi przychód pracownika mogą te, które zwiększają jego aktywa lub stwarzają możliwość zaoszczędzenia na wydatku. Dlatego, według TK, przychodem są ubezpieczenia, abonamenty medyczne lub dowóz pracowników do pracy. Te świadczenia pozwalają pracownikowi na zaoszczędzenie na wydatkach. TK uznał, że przysporzeniem jest samo posiadanie gwarancji uzyskania świadczenia od ubezpieczyciela.

A co w przypadku imprez integracyjnych?

Zdaniem TK istotne jest jednak, czy zatrudniony skorzystał ze świadczenia w pełni dobrowolnie. Czasami pracownik może mieć do tego podejście jak do uciążliwego obowiązku w godzinach po pracy. Pracownik nie poniósłby takiego wydatku z własnej kieszeni. Dlatego – w interpretacji TK – nie może stanowić przychodu uczestnictwo w szkoleniach oraz konferencjach połączonych z kursem organizowanych przez zatrudniającego.

TK orzekł, że nawet u pracownika, który dobrowolnie brał udział w imprezie integracyjnej nie powstanie korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku. Fiskus nie może bowiem zakładać, że jeśli pracodawca nie pokryłby tego, zatrudniony sam z własnej kieszeni wydałby pieniądze na uczestnictwo w imprezie integracyjnej.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *