Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

To ostatni dzwonek, aby nie stracić prawa do odliczenia całego VAT. Co należy zrobić?

Posted on 1

Share this on anywhere you want!

30 czerwca to ostatni dzień, kiedy posiadacze pojazdów z jednym rzędem siedzeń, nabytych przed 1 kwietnia, muszą otrzymać zaświadczenie z okręgowej stacji pojazdów. W przeciwnym wypadku stracą prawo do odliczania pełnego VAT.

Niewykonanie przeglądu pojazdu do końca czerwca spowoduje obowiązek korekty rozliczenia za kwiecień i maj, w których dokonano odliczenia całego podatku, a w deklaracji za ten miesiąc ograniczenia prawa do odliczenia VAT tylko do 50 proc. Takie działanie spowoduje spóźnienie nawet o jeden dzień. W takiej sytuacji dopiero od kosztów od 1 lipca będzie możliwe odliczenie całego VAT.

Potrzeba dokonania powtórnych badań technicznych odnosi się do pojazdów nabytych przed 1 kwietnia tego roku. Co do zasady, są to pojazdy, które z uwagi na swoje cechy konstrukcyjne, są w oczywisty sposób uznawane za użytkowane w celach związanych z działalnością gospodarczą lub takich, których możliwość użycia do innych celów jest ograniczona. Taka definicja, zgodnie z ordynacją podatkową, umożliwia potrącenie 100 proc. VAT zapłaconego przy ich nabyciu, jak również w ramach kosztów eksploatacyjnych.

Nie jest konieczne zgłoszenie do urzędu skarbowego sposobu ich wykorzystania, ani prowadzenie ewidencji ich przebiegu. Wystarczy tylko zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Jeżeli posiadacze samochodów kupionych przed 1 kwietnia chcą odliczyć pełny VAT od wydatków eksploatacyjnych, muszą zrobić dodatkowe badanie techniczne do końca czerwca. W takim przypadku nie ma znaczenia, że badanie było już przeprowadzane wcześniej przy zakupie pojazdu. Trzeba je zrobić ponownie.

Wyjątkiem są pojazdy z jednym rzędem siedzeń uznawane jako wielozadaniowe i vanów. W tym wypadku zaświadczenie wystawione przed 31 marca zachowuje swoją ważność.

Każde przerobienie samochodu pozbawiająca go cech szczególnych wskazanych w ustawie o VAT sprawia, że pojazd traktowany jest w odmiennych kategoriach.

Osoby, które nabyły samochód posiadający cechy konstrukcyjne uprawniające do pełnego odliczenia VAT po 1 kwietnia i dokonały jego modyfikacji muszą także pamiętać o obowiązku skorygowania podatku powstałego w związku z jego nabyciem. Okres korekty dla aut powyżej 15 tys. zł to 60 miesięcy. Oznacza to, że w zależności od terminu przeróbki, korekty trzeba dokonać w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zmiany, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

One thought on “To ostatni dzwonek, aby nie stracić prawa do odliczenia całego VAT. Co należy zrobić?

    Pingback: Polacy boją się inwestowania na rynku forex -Vitria.pl Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *