Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Ubezpieczenie kredytu: vademecum dla zainteresowanych

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Co to jest ubezpieczenie kredytu?

Kredyt lub pożyczka gotówkowa w banku to dla wielu gospodarstw domowych jedyny sposób na sfinansowanie kosztów remontu mieszkania, zakupu sprzętów domowych, samochodu, a nawet kosztów leczenia, wyjazdów i innych codziennych potrzeb. Prosta i powszechnie znana konstrukcja kredytu gotówkowego pozwala z góry określić możliwość spłaty rat kredytowych. Klienci ubiegający się o kredyt są poddawani w banku symulacji kredytowej i ocenie zdolności spłaty zadłużenia. Ponadto każdy samodzielnie ocenia swoje możliwości finansowe i wysokość comiesięcznej raty dolicza do bieżących wydatków.

Kredyty gotówkowe są zazwyczaj krótkoterminowe, a ich spłata zajmuje w zależności od wysokości pożyczonej kwoty od kilku do kilkudziesięciu miesięcy.

Nieco inaczej klienci banków jak i same banki traktują zobowiązania z o wiele dłuższym terminem spłaty, jakim są kredyty i pożyczki hipoteczne. Zazwyczaj ten rodzaj zobowiązania opiewa na wyższą kwotę i jest spłacany w znacznie dłuższym okresie. Uzasadnione są zatem obawy zarówno banku jak i kredytobiorcy o kontynuację spłaty kredytu przez kolejne kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. W tak długim horyzoncie czasu może mieć miejsce wiele zdarzeń powodujących kłopoty w spłacie rat a nawet zaniechanie spłaty. Jak się przed tym zabezpieczyć, aby spać spokojnie i nie obarczać bliskich czy spadkobierców własnymi długami wobec banku?

Bezpieczny kredyt z ubezpieczeniem

Podczas zaciągania kredytu lub pożyczki w banku, bez względu na to czy jest to zobowiązanie krótko czy długoterminowe, warto rozważyć podpisanie dodatkowej umowy ubezpieczenia spłaty zobowiązań. Składka ubezpieczeniowa może być pobierana co miesiąc łącznie z ratą kredytową. Jeszcze podczas symulacji rat kredytowych można sprawdzić o ile wzrośnie rata kredytu powiększona o składkę i przekonać się, że koszt ubezpieczenia w porównaniu z innymi kosztami, wcale nie jest wysoki.  Atutem ubezpieczeń oferowanych bezpośrednio w banku, w którym zaciągany jest kredyt, są dopasowane do siebie parametry obu produktów. Takie rozwiązanie daje pewność, że nieprzewidziane zdarzenia związane z kredytem, zostały uwzględnione w ogólnych warunkach ubezpieczenia tak, by właściwie chronić i kredytobiorcę i jednocześnie bank.

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki gotówkowej (bez zabezpieczenia hipotecznego)

Kredyty gotówkowe są bardzo popularne. Polacy korzystają z krótkoterminowego pożyczania, szczególnie wtedy, gdy zdarzają się im nagłe, nieprzewidziane a większe wydatki. I tak jak niespodziewanie potrafią pojawić się wydatki, tak samo szybko może wydarzyć się coś, co sprawi, że spłata kredytu stanie się niemożliwa. Ubezpieczenia spłaty kredytu obejmujące zdarzenia związane ze śmiercią kredytobiorcy to ubezpieczenia na życie. W ramach takiego ubezpieczenia bliscy kredytobiorcy mają zapewnioną ubezpieczeniem ochronę finansową.

Innym rodzajem ubezpieczeń przygotowanych dla osób zaciągających kredyt lub pożyczkę gotówkową jest ubezpieczenie spłaty kredytu. Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia ochronę kredytobiorcy wtedy, gdy utraci on źródło dochodu (np.utrata zatrudnienia, zwolnienie z pracy) lub też ulegnie nieszczczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego jego stan zdrowia będzie zakwalifikowany jako inwalidztwo. Warto dodać, że ten rodzaj ubezpieczenia dostępny jest dla osób uzyskujących dochody nie tylko w tytułu umowy o pracę a także innych form zarobkowania, w tym prowadzenia działalności gospodarczej oraz pobierania emerytury lub renty.

Jeśli chodzi o składki ubezpieczeniowe są one pobierane zazwyczaj z góry za cały okres ochrony, jednka szczegółowe warunki należy sprawdzić podpisując umowę kredytu wraz z umową ubezpieczenia.

Ubezpieczony kredyt hipoteczny

O ile w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych ubezpieczenie może być dobrowolne, to w przypadku kredytów hipotecznych sprawa wygląda inaczej. Niektóre ubezpieczenia są jedynie propozycją banku, ale istnieją też takie, które są wymagane od klientów zaciągających zobowiązanie hipoteczne. Jednym z takich obowiązkowych ubezpieczeń jest ubezpieczenie nieruchomości (zabezpieczenia kredytu hipotecznego). Nikogo to nie dziwi, ponieważ z punktu widzenia banku to dom lub mieszkanie, które są zabezpieczeniem kredytu należy chronić w pierwszej kolejności.  I na tym właśnie zależy właścicielowi, czyli kredytobiorcy. Warto pamiętać, że ubezpieczenie nieruchomości i dokonanie cesji praw z polisy jest  wymaganym zabezpieczeniem kredytu bądź pożyczki hipotecznej. Płatność składki odbywa się w cyklach rocznych z góry.
Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego gwarantuje bliskim  ochronę na wypadek zgonu ubezpieczonego lub trwałej i całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Składka ubezpieczeniowa pobierana jest zazwyczaj miesięcznie wraz z kolejną spłatą raty kredytowej. Przystąpienie do ubezpieczenia nie wymaga przedłożenia badań lekarskich przez kredytobiorcę a ubezpieczenie obowiązuje na całym świecie.

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia oferowanym wraz z kredytem lub pożyczką hipoteczną jest ubezpieczenie spłaty na wypadek utraty źródła dochodu, inwalidztwa wkutek nieszczęśliwego wypadku i leczenia szpitalnego. Ochrona obowiązuje dla równych form uzyskiwania dochodu jak umowa o pracęm umowa zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej oraz kontrakt marynarski. Ten rodza polisy jest dobrowolny.

Ubezpieczenie, czyli kredyt bez poręczycieli

Odkąd bank łączy produkty kredytowe z ubezpieczeniami i gotowe propozycje udostępnia swoim klientom, kredyt można zaciągnąć oraz spłacić niemalże bez wychodzenia z domu. Czasy żyrantów, którzy mieli potwierdzać wiarygodność kredytobiorcy wydaje się, że już odeszły w niepamięć. Konieczność znalezienia poręczycieli, którzy zobowiążą się do ewentualnej spłaty pożyczki, gdy kredytobiorca przestanie ją spłacać, zastąpiły ubezpieczenia. Są dopasowane do rodzaju kredytu i zabezpieczeń, sytuacji kredytobiorcy czy okresu spłaty, a w przypadku wystąpienia zdarzeń objętych ubezpieczeniem, wystarczy złożyć do ubezpieczyciela lub banku stosowne dokumenty z wnioskiem o wypłatę świadczeń.

Więcej o ubezpieczeniu kredytu można przeczytać na http://pkoubezpieczenia.pl/strefa-edukacji/jakie-ubezpieczenie-wybrac-przy-kredycie-hipotecznym

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *