Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Ubranie robocze – czym się kierować wybierając firmę, która szyje odzież roboczą?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Odzież robocza stanowi bardzo ważny element wyposażenia każdego pracownika. Jej zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniami i innymi czynnikami nieszkodliwymi. Na rynku prosperuje wiele firm, specjalizujących się w wytwarzaniu tego typu produktów. Czym kierować się podczas wyboru ich producenta i na co zwrócić szczególną uwagę, zanim podjęta zostanie decyzja?

Odzież robocza a ochronna – różnice

Dla wielu osób ubranie robocze i ochronne to jedno i to samo. Zamienne używanie obu pojęć jest jednak błędem, ponieważ przepisy BHP dokładnie określają różnice między nimi.

Odzież robocza przeznaczona jest do wykonywania określonej pracy, podczas której:

  • występują czynniki przyśpieszające niszczenie ubrania,

  • pracownik ma kontakt z nieszkodliwymi dla zdrowia substancjami, które silnie brudzą,

  • wymagana jest szczególna czystość wytwarzanych produktów.

Odzież ochronna natomiast jest tzw. środkiem ochrony indywidualnej. Stosowana jest w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia i życia pracownika. Użytkowana jest w miejscach, w których występują zagrożenia mechaniczne, termiczne, chemiczne, a także biologiczne czynniki atmosferyczne. W przeciwieństwie do odzieży roboczej, wymagane jest posiadanie odpowiednich certyfikatów, które potwierdzają spełnienie restrykcyjnych norm, dotyczących zagrożeń, z którymi zatrudnieni mają do czynienia.

Najważniejsze kryteria wyboru

Zanim wybrany zostanie producent odzieży roboczej należy zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie, które przyniosą niewątpliwe korzyści dla firmy takie jak np. wygoda pracownika, przekładająca się na jego wydajność.
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę branżę, w jakiej pracownik pełni swoje obowiązki służbowe. Branża zaś w znacznym stopniu wiąże się z konkretnymi warunkami wykonywanej pracy, temperaturą, a także zagrożeniami, z którymi dana osoba spotyka się na co dzień. Dla poszczególnych branż przewidziane są odpowiednie linie ubrań, które spełniają niezbędne wymogi formalno–prawne.

Najgorszym możliwym sposobem wyboru ubrań roboczych jest rozpoczęcie poszukiwań od ceny. Decydując się ostatecznie na wytwórcę należy pamiętać o tym, że odzież przez niego produkowana musi być funkcjonalna i praktyczna. Ubranie, w którym pracownik spędza wiele godzin każdego dnia,  musi być przede wszystkim wygodne, a jego utrzymanie w czystości – bezproblemowe.

Istotne szczegóły

W podjęciu decyzji o dostawcy odzieży roboczej z pewnością pomoże oferowany przez niego asortyment. Powinien on być kompleksowy zarówno w rozmiarach ubrań, kolorystyce, jak i dostępności elementów o różnej wielkości.

Dostępność dystrybutora w pobliżu miejsca działalności jest także niewątpliwym atutem. Dzięki temu, pracownicy mogą przymierzyć strój i dopasować najlepszy dla siebie rozmiar.

Dobry, wartościowy producent odzieży dla pracowników poddaje swoje wyroby restrykcyjnym testom i kontrolom. W związku z powyższym warto zwracać szczególną uwagę również na ten aspekt.

Najwyższa jakość materiałów

Jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę wybierając firmę szyjącą ubrania robocze są materiały, wykorzystywane w procesie produkcji. O właściwościach danej tkaniny decyduje przede wszystkim jej skład, gramatura (grubość) i rodzaj splotu włókien. W składzie wykorzystywanych tkanin najczęściej znaleźć można bawełnę, poliester lub ich mieszanki. Jeżeli ubrania są wysoce specjalistyczne, do ich produkcji używane są również domieszki innych materiałów, takich jak nylon, poliuretan, czy poliamid.

Producenci zazwyczaj oferują trzy rodzaje odzieży roboczej:

  • bawełniana – niezwykle przewiewna, pozwala skórze swobodnie oddychać. Występuje w różnych kolorach i gramaturach. Ze względu na swoje właściwości stanowi dominujący rodzaj odzieży roboczej,

  • bawełniana z domieszkami innych materiałów – wzbogacana włóknami syntetycznymi, dzięki którym jest trwalsza i łatwiejsza do czyszczenia. Co ciekawe, tego typu stroje wykazują lepsze właściwości wodoodporne i olejoodporne,

  • bawełniana z wykorzystaniem innych tkanin, takich jak polar, stylon, czy flanela. Specyfika tego materiału czyni odzież dedykowaną konkretnym grupom zawodowym.

Rozwój technologii ma zasadniczy wpływ na procesy wytwarzania poszczególnych materiałów. Warunki pracy zmieniają się niezwykle dynamicznie, a opracowywane nowe pomysły w procesie produkcji pozwalają
na tworzenie coraz to lepszych i bardziej komfortowych ubrań.

O wysokiej jakości odzieży świadczą również wszelkiego rodzaju dodatki: zamki, rzepy, taśmy, nici oraz takie elementy funkcjonalne jak kieszenie, czy właściwy krój stroju.

Perfekcja w każdym detalu

W zależności od wymagań związanych z danym stanowiskiem pracy istnieje możliwość zamówienia unikatowych  ubrań roboczych. Wartościowi producenci oferują spersonalizowane dodatki w postaci logo, czy nazwy firmy.
Profesjonalnie wykonane nadruki stanowią niewątpliwą zaletę w oczach klienta, a to z kolei przekłada
się na większy zysk dla przedsiębiorcy. Wszelkiego rodzaju napisy pozwalają na szybkie zapamiętanie informacji zamieszczonych na ubraniu – imię pracownika, czy funkcję, jaką on pełni. Odzież robocza zaczyna więc pełnić istotną funkcję reprezentacyjną.

Wybór finalnej firmy, zajmującej się szyciem ubrań pracowniczych z pewnością nie jest łatwy. Kierując się jednak pewnymi zasadami, spośród wielu konkurujących ze sobą producentów można wyłonić tego, który zagwarantuje pracownikom najwyższy komfort niezależnie od warunków pracy, czy pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *