Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Umowa o pracę na czas określony nie będzie mogła trwać dłużej niż 33 miesiące

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Przygotowany przez MPiPS projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje, że maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony będzie trwał 33 miesiące. Po upływie tego terminu umowa automatycznie przekształci się w kontrakt na czas nieokreślony.

Nowy projekt noweli ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Aktualnie znajduje się on na etapie konsultacji, które potrwają do 21 listopada.

Według nowych przepisów, w Kodeksie pracy utrzymane zostaną trzy rodzaje umów o pracę, czyli: umowy o pracę na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. Sprecyzowana jednak zostanie specyfika kontraktu na okres próbny oraz wdrożone będą nowe wymagania dotyczące zawierania umów na czas określony.

W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że jedną z ważniejszych zmian ma być nowe sformułowanie art. 251 Kodeksu pracy, które według resortu, ma efektywniej przeciwdziałać nadużywaniu podpisywania umów o pracę na czas określony. Zmieniony artykuł ma ustalać dopuszczalny okres zatrudnienia w ramach umowy lub umów terminowych, a także ograniczyć liczbę umów, które mogą być nawiązane w ramach tego limitu.

W projekcie napisano, iż długość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia w ramach takich umów podpisywanych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł trwać powyżej 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech.

Według nowego art. 251 w sytuacji, gdy przekroczony zostanie ten okres czy limit liczby kontraktów, to wówczas dzień po upływie 33 miesięcy lub od daty zawarcia czwartej umowy – osoba zatrudniona byłaby traktowana, jako pracownik zatrudniony na podstawie umowy bezterminowej.

Celem osób przygotowujących projekt było ograniczenie nieprawnego wykorzystywania terminowych umów o pracę w przypadkach, gdy właściwe jest zawieranie kontraktów na czas nieokreślony.

Dodatkowo, nowe przepisy mają także pozwalać na wypowiadanie umów o pracę zawartych na czas określony zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia miałby być uzależniony od długości czasu zatrudnienia danego pracownika, tak jak to jest w przypadku umowy bezterminowej.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony projekt przewiduje na:

– 2 tygodnie – jeśli zatrudnienie u danego pracodawcy trwało krócej niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc – gdy zatrudnienie trwało przynajmniej 6 miesięcy,

– 3 miesiące – w przypadku, gdy okres zatrudnienia wynosi co najmniej 3 lata.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *