Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

W co inwestować oszczędności? Poradnik dla początkującego

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Nie należymy do oszczędnych narodów. W Polsce jedynie 43 proc. osób deklaruje, że posiada jakieś oszczędności (dla porównania: we Francji jest to 65 proc., w Wielkiej Brytanii 67 proc. a w Holandii 75 proc). Wyraźnie odbiegamy od europejskich norm. Czy to dlatego, że w naszym kraju nie można dobrze zainwestować pieniędzy? Sprawdźmy.

Być może oszczędzanie nie jest naturalną skłonnością człowieka? Wystarczy zajrzeć do słownika synonimów, żeby obok hasła „oszczędzać” znaleźć „ciułać”, „odmawiać sobie” czy „rezygnować z czegoś”. To nie są słowa, które lubimy, bo w jakiś sposób nas ograniczają, coś nam zabierają. Ale czy na pewno? Czytając dalej synonimy oszczędzania można znaleźć słowa tj. „osłaniać”, „zabezpieczać”, „opiekować się”. To już pozytywne określenia i warto przez ich pryzmat spojrzeć na sam proces oszczędzania.

Potraktujmy oszczędzanie jako zabezpieczanie przyszłości swojej lub swoich bliskich oraz gwarancję, że zrealizujemy jakieś krótko- lub długoterminowe cele. Zamiast przykrego obowiązku i „ciułania” stanie się ono czymś w rodzaju inwestycji, która podniesie w jakiś sposób komfort życia w przyszłości.

W co inwestować oszczędności i kiedy zacząć?

Ustaliliśmy już, że oszczędzanie nie jest przeszkodą w realizacji celów, ale drogą do ich realizacji. W co i jak inwestować oszczędności, żeby mieć gwarancję, że te cele zrealizujemy? Kiedy zacząć odkładanie pieniędzy,? Ekonomiści są zgodni, że im wcześniej zdecydujemy się na odkładanie pieniędzy, nawet niewielkich kwot, tym więcej uzbieramy. To prosta matematyka. Z wczesnym rozpoczęciem oszczędzania wiąże się też pojęcie nawyku, który w sobie wyrobimy o wiele łatwiej, kiedy jesteśmy młodsi. Idealnie byłoby pomyśleć o przyszłości mając już 20 lat, ale mało kto sobie wtedy zaprząta głowę długoterminowymi celami, a już na pewno nie emeryturą. Szkoda, bo oszczędzając 100 złotych miesięcznie przez 10 lat od dwudziestego do trzydziestego roku życia możemy uzbierać 12 tysięcy, co jest już całkiem pokaźną kwotą.

Jak lokować pieniądze, które już uzbieraliśmy np. na koncie oszczędnościowym? Teoretycznie, trzymanie pieniędzy na oprocentowanym koncie jest rozsądnym rozwiązaniem, ale niezbyt zyskownym. Warto rozejrzeć się za produktem, który ma potencjał aby  „wycisnąć” z naszych pieniędzy jak najwięcej. Oczywiście trzeba pamiętać, że potencjalna możliwość osiągnięcia wyższych zysków z inwestycji zazwyczaj wiąże się z większym ryzykiem straty.

Wiedza o inwestowaniu to podstawa

Długotrwałe inwestowanie powinno być podparte wiedzą o rynkach finansowych. Są różne sposoby oszczędzania, ale dobrze wybrać taki, który pozwala elastycznie budować finansowe fundamenty na przyszłość oraz łączy w sobie ubezpieczenie, oszczędzanie i ochronę, zagwarantowaną przez renomowane instytucje finansowe. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, żeby analizować zmiany w finansach, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, np. z Open Life. Wsparcie eksperta nie jest wbrew pozorom drogie, a oprócz wiedzy o finansach daje nam coś jeszcze. Powierzając swoje pieniądze renomowanej instytucji finansowej możemy skomponować taki produkt, który w pełni dostosujemy do siebie.

Planując sposoby inwestowania i obliczając kwoty, które chcemy zainwestować warto skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez ekspertów z Open Life. W łatwy sposób dowiemy się, ile mogą być warte nasze pieniądze po upływie określonego czasu inwestycji przy konkretnej stopie zwrotu. To przydatne narzędzie pokazuje jeszcze coś. Przekonuje niedowiarków, że powiedzonko „pieniądz robi pieniądz” jest prawdziwe, bo czym więcej i dłużej będziemy inwestować swoje pieniądze, tym więcej zyskamy.

Niech oszczędzanie wejdzie nam w krew

Warto wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, bo bez oszczędzania nie ma inwestowania. Czym wcześniej zaczniemy myśleć o przyszłości, tym lepiej ją zabezpieczymy. Niektórzy podważają sens oszczędzania, bo twierdzą, że lepiej żyć tu i teraz. Jednak z dodatkowym kapitałem, mądrze zainwestowanym, można żyć tu i teraz, a w przyszłości spełniać marzenia. Odkładanie pieniędzy to najlepszy sposób na spokojne życie i realizowanie celów swoich i bliskich np. po zakończeniu kariery zawodowej.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *