Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

W czym może pomóc controlling operacyjny?

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

W obecnych czasach sprawne zarządzanie swoją firma jest nieodzowne. Metodą umożliwiającą znalezienie nieprawidłowości jest controlling operacyjny. Pozwala on dokonać kontroli rentowności i wyników finansowych firmy. Dzięki niemu firmy poznają słabe strony i wprowadzają efektywne zmiany.

W Polsce controlling zaczął być przeprowadzany stosunkowo niedawno – w latach 90. – jako rozwiązanie, które wspiera prawidłowe prowadzenie firmy. Na początku sposób ten wykorzystywały głównie duże korporacje, ale coraz częściej rozwiązanie to wdrażają mniejsze firmy. Controlling niegdyś przeprowadzany tylko w kryzysowych sytuacjach teraz jest często stosowanym narzędziem w celu usprawnienia zarządzania przedsiębiorstwem.

Controlling operacyjny opiera się głównie na kłopotach związanych z planowaniem, przy jednoczesnej koordynacji działań bieżących, na podstawie analizy przychodów i nakładów. Podstawowym założeniem jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią realizację celów strategicznych.

Controlling ma pozytywny wpływ na wiele obszarów w firmie. Pozwala na: efektywniejsze wykorzystanie budżetu, wsparcie sposobów dokonywania rozliczeń, kontrolę wskaźników finansowych. Jednak największą korzyścią płynącą z controllingu operacyjnego jest pozyskanie wiedzy, która wykorzystana w odpowiedni sposób, usprawni strukturę i procesy zachodzące w firmie. Rozwiązanie to przynosi również korzyści osobom zarządzającym przedsiębiorstwem, ponieważ pomaga im w podejmowaniu kluczowych decyzji.

W efekcie najważniejsze obszary w przedsiębiorstwie, które może usprawnić controlling, to podwyższenie przychodów i wydajności, a także zredukowanie kosztów. Rozwiązanie umożliwia poznanie powodów braku płynności finansowej i zlikwidować je. Rezultatem jest również poznanie możliwości i przeszkód w rozwoju, jakie stoją przed pracownikami, także tymi na kierowniczych stanowiskach.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *