Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

W USA podjęto kolejną inicjatywę w celu zniesienia wiz dla Polaków

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Amerykańska senator z ramienia Partii Demokratycznej, Barbara Mikulski, która ma polskie korzenie ogłosiła wczoraj kolejną inicjatywę ustawodawczą w celu zniesienia wiz dla udających się do USA obywateli Polski.

Informacja potwierdzająca podjęcie takich działań została opublikowana przez biuro Mikulski. Senacka komisja zajmująca się badaniem wydatków, której przewodniczy Mikulski, przyjęła w czwartek budżet Ministerstwa spraw wewnętrznych na przyszły rok. W ustawie określono zapisy o zmianie programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program), które umożliwiłyby udział w nim Polsce oraz innym krajom- sojusznikom USA, które obecnie na mocy tych przepisów są z tego programu wyłączone.

Zmienione zapisy przewidują, ze szef resortu spraw wewnętrznych USA będzie miał większe pole działania w decydowaniu o przyjęciu danego kraju do VWP. Kraje, które nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa porządku publicznego czy prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych, a równocześnie blisko kooperują z USA w walce przeciwko terroryzmowi, mogłyby mieć zniesione obowiązujące dotychczas 3 proc. kryterium odsetek osób, które pozostają w USA po upłynięciu terminu ważności wizy.

To już kolejna inicjatywa, jaka została podjęta w Kongresie na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Jak dotąd, mimo oświadczanego poparcia amerykańskiego biznesu, a także samego prezydenta Baracka Obamy, żadna z nich nie zakończyła się pozytywnym skutkiem. Największe szanse istniały wówczas, gdy sprzyjającym Polsce parlamentarzystom udało się wprowadzić zapisy w VWP korzystne dla naszego kraju w ustawie o reformie prawa imigracyjnego. Niestety, ustawa, która została przyjęta rok temu przez Senat, teraz pozostaje w Izbie Reprezentantów, gdzie szanse na jej przejście są bardzo niewielkie ze względu na sprzeciw większości republikanów.

Polska jest jednym spośród czterech państw, które nie są członkami programu VWP. Oprócz nas kryteriów określonych przez amerykańskie prawo nie dopełniają też Chorwacja, Bułgaria i Rumunia. Największym problemem Polski jest wymóg o nieprzekraczaniu 3 proc. odsetka odmów wiz i bezprawnych przedłużeń pobytu w USA. W ubiegłym roku w Polsce był on na poziomie 10,8 proc.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *