Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Walka z nadużyciami w rozliczaniu VAT za telefony komórkowe będzie radykalniejsza

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma zająć się projektem założeń do nowelizacji ustawy o VAT i prawa zamówień publicznych. Po wdrożeniu zmian ustawa ma regulować wprowadzenie tzw. odwróconego VAT od handlu telefonami komórkowymi.

Z projektu nowelizacji wynika, że w sprzedaży telefonów komórkowych mechanizm odwróconego VAT będzie zastosowany w momencie, gdy wartość transakcji na rzecz jednego nabywcy przekroczy 20 tys. zł netto.

Ponadto w stworzonym przez Ministerstwo Finansów projekcie znalazły się założenia w kwestii doprecyzowania i rozszerzenia przepisów dotyczących odwróconego opodatkowania VAT i objęcie nimi produktów ze stali, niektórych postaci złota oraz telefonów komórkowych. Wówczas obowiązek odprowadzenia podatku VAT fiskusowi spoczywa na kupującym, a nie na sprzedającym. Według MF takie rozwiązanie będzie lepiej przeciwdziałać nadużyciom podatkowym w zakresie rozliczania VATu.

Zmienione przepisy przewidują także rozszerzenie spisu tzw. towarów wrażliwych. Handel tymi towarami podlega odpowiedzialności solidarnej, co oznacza, że nabywca odpowiada za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy. Celem resortu finansów jest, aby lista towarów wrażliwych została rozszerzona o platynę, srebro, komputery przenośne i konsole do gier.

Nowelizacja zakłada również zmianę minimalnej i najwyższej wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku handlu paliwami. MF chce, aby minimalna kaucja gwarancyjna wyniosła 1 mln zł przy 200 tys. zł obecnie, a maksymalna 10 mln – wobec 3 mln zł obecnie.

Autorzy projektu uważają, że nowe przepisy powinny być dostosowane do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE oraz orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi w szczególności o uregulowanie kwestii związanych uzgodnieniem proporcji przy odliczeniu VAT przy towarach i usługach stosowanych do celów mieszanych, czyli podlegających i niepodlegających objęciem VAT.

Joanna Walerowicz

limetka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *