Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Walutowy zawrót głowy

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

141889530235540100By poznać aktualne kursy walut wystarczy obecnie dostęp do Internetu. Jest bowiem wiele stron, na których o każdej porze dnia i nocy znajdziemy informacje na temat tego, jak mocno stoi dolar, złotówka, czy euro. W zależności od naszych potrzeb z tabel zamieszczonych w Internecie możemy dowiedzieć się o cenach walut w kantorach i w bankach.

Skąd cię biorą kursy walut?
Kursy walut ustalają we wszystkich krajach banki centralne. W Polsce tę rolę pełni Narodowy Bank Polski. Na ustalenie jaki jest aktualny kurs złotówki, euro czy dolara wpływa wiele czynników. Oprócz ogólnego stanu gospodarki jest to również inflacja i wysokość stóp procentowych. Narodowy Bank Polski ma także obowiązek tak regulować podaż i popyt pieniądza, by złotówka była silna. Polityka kursu walutowego to zresztą jedno z narzędzi gospodarki. Ustalenie kursu waluty to istotny czynnik podczas transakcji z zagranicą. Niski kurs waluty w stosunku do obcych walut jest przyczyną spadku cen towarów, które kraj eksportuje na rynki zagraniczne, a jednocześnie wzrostu cen towarów importowanych. Taka sytuacja nosi nazwę dewaluacji. Sytuacja odwrotna, czyli skutek podwyższenia kursu waluty nazywana jest rewaluacją.
Przewiduj i planuj
Tego, jaki jest aktualny kurs dolara lub innej waluty, możemy się łatwo dowiedzieć. Ale zdobycie wiedzy o tym, jaki stan rzeczy będzie na przykład za rok, już nie jest taką łatwą sprawą. Istnieje takie pojęcie, jak prognozy walutowe, choć sceptycy nazywają je wróżeniem z fusów. Prognozy walutowe odpowiadają głównie na pytanie, czy dana waluta będzie drożeć, czy tanieć na przestrzeni jakiegoś okresu czasu – na przykład roku. Ta wiedza jest istotna przede wszystkim dla inwestorów i firm, których działalność wiąże się z ponoszeniem ryzyka walutowego. Dlatego inwestorzy korzystają z pomocy fachowców, którzy przeprowadzają dla nich szczegółowe analizy dotyczące kursu walut w oparciu o konkretne dane. Przedsiębiorcy, którzy sami chcieliby stać się fachowcami w tej dziedzinie, mogą przejść profesjonalne szkolenie i w przyszłości samodzielnie przewidywać wysokość kursu waluty, którą obracają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *