Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Windykacja długów w Rosji

Posted on

Share this on anywhere you want!

windykacja-dlugow-rosjaProwadzenie działalności gospodarczej nie zawsze musi koncentrować się na współpracy wyłącznie z krajowymi kontrahentami. Część firm nawiązuje kontakty handlowe z podmiotami działającymi na terenie Rosji czy Ukrainy. Co zrobić w sytuacji, gdy firma okazuje się nieuczciwa i nie zamierza uregulować płatności za dostarczony do niej towar lub wykonaną na jej rzecz usługę?

Nie każda rodzima firma prowadzi interesy jedynie z kontrahentami mającymi siedzibę w kraju. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej współpraca z przedsiębiorstwami z zachodu Europy stała się łatwiejsza i nie jest obwarowana szeregiem formalności. W przypadku firm ukierunkowanych na współpracę z partnerami handlowymi z Rosji i Ukrainy jest jednak inaczej. Odrębne przepisy i inna droga dochodzenia roszczeń sprawiają, że często aby odzyskać pieniądze, potrzebują one konkretnej, specjalistycznej pomocy. Jak wygląda przeprowadzanie windykacji w stosunku do rosyjskich czy ukraińskich firm? Jakie formalności trzeba załatwić, by dochodzić należności na drodze sądowej?

Windykacja za granicą. Od czego zacząć?

Przeprowadzenie czynności windykacyjnych za granicą wymaga przede wszystkim znajomości prawa. Niezależnie od tego, czy mowa o Rosji, czy o Ukrainie, konieczne jest zapoznanie się z aktualnymi przepisami. Dzięki temu przedsiębiorca zamierzający dochodzić swoich roszczeń będzie wiedział, jakie kroki może podjąć, nie naruszając prawa.

Z punktu widzenia każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą odzyskiwanie należności od nieuczciwych kontrahentów może być mozolne i czasochłonne. Właśnie dlatego, jeżeli pojawiły się problemy z płatnościami, sprawę przeprowadzenia windykacji za granicą lepiej powierzyć specjalistom. A firm mogących pomóc w tym zakresie jest wiele – działają m.in. w Warszawie czy Wrocławiu.

Czasem przydaje się pomoc detektywów

Przedsiębiorca współpracujący z podmiotami zagranicznymi powinien pomyśleć o skorzystaniu z usług biura detektywistycznego. Jest to szczególnie ważne w fazie dochodzenia należności, czyli wówczas, gdy sprawa znajduje się na etapie windykacji lub kierowana jest do sądu. W czym konkretnie mogą pomóc specjaliści z agencji detektywistycznej?

Nie od dziś wiadomo, że nieuczciwi kontrahenci próbują zataić lub zbyć swój majątek. W takiej sytuacji zadanie detektywów polega na ustaleniu składników majątku firmy zalegającej z płatnością, by informacje te móc wykorzystać na etapie dochodzenia należności. Ponieważ odzyskiwanie należności jest czasochłonne, taka pomoc to inwestycja. Nie od dziś wiadomo, że informacja – zwłaszcza dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – jest bezcenna.

Sprawdź kontrahenta ze Wschodu, zanim podejmiesz współpracę

Skorzystanie z usług biura detektywistycznego np. z Warszawy czy Wrocławia opłaca się również tym, którzy dopiero zamierzają rozpocząć współpracę z firmami ze Wschodu. W takiej sytuacji przedsiębiorca może liczyć na uzyskanie informacji na temat podmiotu, z którym będzie prowadził interesy.

Zdobywanie informacji przez detektywów o przedsiębiorstwach i ich kondycji finansowej to tzw. biały wywiad. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala bronić się przed nieuczciwymi kontrahentami. To nie kolejny wydatek, ale inwestycja, mogąca uchronić przedsiębiorstwo od zatoru płatniczego i kosztownego dochodzenia należności, a w najgorszym przypadku również od bankructwa.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z firmy CADW – Windykacja długów w Rosji