Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Zalety bankowości mobilnej

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Bank w telefonie? Żadna nowość – z produktów i usług bankowych już od kilku dobrych lat można korzystać za pośrednictwem smartfona z dostępem do Internetu. Pytanie tylko, czy naprawdę warto to robić? Po lekturze niniejszego artykułu – w którym przedstawiamy najważniejsze zalety bankowości mobilnej – odpowiedź nasunie Ci się sama.

Zanim jednak omówimy zalety, jakie niesie ze sobą mobilny kanał dostępu do bankowości, rozwiejmy wszelkie wątpliwości związane ze znaczeniem określenia ,,bankowość mobilna”. Otóż pojęcie to pojawia się w kontekście bankowości elektronicznej – polegającej na zapewnieniu klientowi możliwości korzystania z usług bankowych za pośrednictwem urządzenia elektronicznego (np. bankomatu, komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy telefonu). Gdy łączymy się z systemem bankowym za pomocą Internetu to korzystamy z bankowości internetowej (e-bankingu), będącej  główną podkategorią bankowości elektronicznej. Jeśli zaś dodatkowo czynimy to przy użyciu urządzenia przenośnego np. smartfona – stajemy się klientami bankowości mobilnej (m-bankingu). Wynika więc z tego, że to wyłącznie typ urządzenia, jakie wykorzystujemy do połączenia z systemem decyduje o tym, czy mamy do czynienia z bankowością internetową, czy też z jej młodszą siostrą – bankowością mobilną. W praktyce, ta ostatnia ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, niż wszystkie pozostałe formy bankowości razem wzięte – a wszystko za sprawą coraz doskonalszych bankowych aplikacji mobilnych. Przyjrzymy się zatem bliżej zaletom bankowości mobilnej.

Swoboda użytkowania i niegraniczony dostęp do konta osobistego

Z bankowości mobilnej można korzystać na dwa sposoby – logując się do serwisu transakcyjnego banku z poziomu telefonu lub przez zainstalowaną na nim aplikację mobilną. Od razu rzuca się w oczy, że obydwa te rozwiązania dają klientowi nieograniczony dostęp do konta osobistego, a konkretniej – możliwość korzystania z jego funkcjonalności niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Naturalnie, by możliwe było sprawdzenie stanu salda, zlecenie przelewu czy wykonanie jakiejkolwiek innej operacji bankowej (część aplikacji daje dodatkowo możliwość doładowania telefonu, założenia lokaty czy zaciągnięcia kredytu) konieczne jest połączenie z Internetem.

Za rosnącą popularność bankowości mobilnej odpowiadają jednak przede wszystkim wspomniane aplikacje na smartfony. Nie powinno to dziwić, ponieważ oferują one zdecydowanie większy pakiet korzyści niż klasyczne systemy internetowe banków. Szybkie działanie, uproszczone logowanie, wysokie bezpieczeństwo czy dodatkowe funkcje – to tylko przykłady ułatwień, dla których warto poświęcić chwilę czasu na instalację aplikacji bankowej. Szerzej na ich temat będziemy mówić w dalszej części artykułu.

Kontrola nad pieniędzmi

Praktyka pokazuje, że korzystanie z bankowości mobilnej realnie przekłada się na poprawę stanu finansów osobistych. Powód jest tutaj oczywisty – możliwość sprawdzenia salda w dowolnym miejscu i czasie zdecydowanie zwiększa kontrolę nad pieniędzmi. Co więcej, można zaobserwować, że dzięki takiemu ułatwieniu w zarządzaniu finansami, wielu klientów odnotowuje wzrost oszczędności, a przy tym rzadziej sięga po przyznany limit w koncie. Nie brak również osób, które po rozpoczęciu przygody z bankowością mobilną częściej opłacają swoje rachunku w terminie, czy też nawet całkowicie rozwiązują problem nieterminowych płatności.

Łatwość obsługi

Bankowe aplikacje mobilne powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze, a nie – przesycone zbędnymi gadżetami i oczarowujące niebanalnym designem. Doskonale rozumieją to ich projektanci, czego wyrazem jest fakt, że obecnie praktycznie każda aplikacja bankowa daje szybszy i wygodniejszy dostęp do najważniejszych funkcji konta osobistego niż strona internetowa. Warto – wspomnieć, że podczas uruchamiania, aplikacja mobilna nie pobiera żadnych danych i informacji nieistotnych dla użytkownika (np. o grafice),a  co za tym idzie – na jakość jej działania nie wpływa prędkość łącza internetowego.

Bogactwo możliwości większe niż w bankowości internetowej

Aplikacje mobilne są w stanie zaoferować klientom więcej niż internetowe serwisy bankowe, m.in. dzięki możliwości skorzystania ze wsparcia podzespołów smartfona (np. aparatu, GPS, czujników położenia). Za pomocą aparatu można zeskanować otrzymaną fakturę do zapłacenia, a następnie – posiłkując się technologią QR  – wygenerować gotowy formularz do zlecenia przelewu. Wiele udogodnień wiąże się również z modułami GPS, które pozwalają aplikacjom zlokalizować użytkownika i pomóc mu np. znaleźć bankomat, wpłatomat czy najbliższą placówkę bankową.

Aplikacje mobilne dają też możliwość dokonywania szybkich płatności bezstykowych w sklepach i punktach usługowo-handlowych (wymaga to jednak posiadania smartfona z technologią zbliżeniową NFC). Co więcej, klienci korzystający z bankowości mobilnej mają do dyspozycji również system płatności mobilnych BLIK, którego istotę stanowi autoryzowanie transakcji za pomocą sześciocyfrowego kodu generowanego w telefonie. Za jego pomocą można nie tylko płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, ale również bezprowizyjnie wypłacać gotówkę z bankomatów czy wystawiać i realizować czeki. Warto zauważyć, że takie rozwiązanie eliminuje praktycznie do zera ryzyko związane np. z korzystaniem z bankomatu. Nie pojawia się bowiem w tym przypadku konieczność użycia karty czy podania PIN-u – jedynym narzędziem umożliwiającym autoryzację transakcji jest ważny przez 2 minuty jednorazowy kod, który widzi tylko i wyłącznie użytkownik telefonu.

Podkreślenia wymaga fakt, że choć wszystkie banki oferują możliwość darmowego korzystania ze swoich aplikacji, to kwestia zakresu udostępnianych funkcji jest już ich indywidualną sprawą. Przykładowo, aplikacja mobilna mBanku, poza wcześniej wspomnianymi udogodnieniami, pozwala dodatkowo w błyskawiczny sposób zastrzec kartę płatniczą, podejrzeć saldo bieżące bez konieczności logowania, wykonywać przelewy na telefon (zamiast numeru rachunku bankowego odbiorcy wpisuje się jego numer telefonu) czy korzystać z atrakcyjnej aplikacji rabatowej mOkazje. Aby dowiedzieć się, co jeszcze oferuje aplikacja mBanku i jak korzystać z jej poszczególnych funkcji, wystarczy wejść na stronę https://www.mbank.pl/aplikacja-mobilna/.

Czy bankowość mobilna jest bezpieczna?

Nie sposób nie zauważyć, że wiele osób nie mających wcześniej styczności z bankowością mobilną, nadal poddaje w wątpliwość kwestię jej bezpieczeństwa. Tymczasem w praktyce operacje przeprowadzane przy użyciu mobilnych aplikacji bankowych, odznaczają się takim samym, a nawet wyższym poziomem bezpieczeństwa niż te wykonywane w ramach bankowości internetowej. Za taki stan rzeczy odpowiada m.in. to, że:

  • hakerzy najczęściej obierają sobie za cel użytkowników laptopów i komputerów stacjonarnych,
  • smartfony są rzadziej infekowane złośliwym oprogramowaniem,
  • w przeciwieństwie do serwisów transakcyjnych, aplikacje bankowe tworzone są pod konkretne systemy operacyjne, dzięki czemu istnieje możliwość lepszego zaprojektowania ich mechanizmów zabezpieczających,
  • aplikacje są certyfikowane zarówno przez banki jak i tzw. appstory (sklepy, które udostępniają je klientom).

Naturalnie, w mobilnych aplikacjach bankowych wykorzystuje się także szereg rozwiązań zabezpieczających znanych z bankowości internetowej – szyfrowanie połączeń, identyfikatory i hasła uwierzytelniające czy samoczynne zamykanie sesji w przypadku dłuższego braku aktywności użytkownika. Niemniej jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie zapewnią użytkownikowi ochrony, jeśli nie będzie on przestrzegał fundamentalnych zasad bezpieczeństwa. Stosowanie kodów zabezpieczających, pobieranie aplikacji bankowych wyłącznie z zaufanych źródeł czy nieudostępnianie haseł dostępu osobom trzecim – te proste zasady to absolutna podstawa w korzystaniu z bankowości mobilnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *