Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Zdalna obsługa kadrowo-płacowa

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Dostarczyciele usług finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych, proponują w ramach świadczonych usług coraz więcej funkcjonalności, zaspokajając potrzeby rosnącej rzeszy przedsiębiorstw i instytucji. Zalety płynące z wygodniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań, a także pełne wsparcie ekspertów sprawiają, iż coraz więcej firm decyduje się na zastąpienie tradycyjnej księgowości i kadr na rzecz obsługi zdalnej. Jak ona działa i dlaczego warto zlecić taką obsługę na zewnątrz?

Bez wątpienia księgowość internetowa to rozwiązanie niezwykle wygodne. To – w praktyce, wirtualne biuro, które działa na zasadzie udostępnienia zaawansowanych narzędzi administracyjnych i świadczenia usług doradczych. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa w stosunku do zatrudniania księgowych i specjalistów HR, stąd z obsługi online i doświadczenia specjalizujących się w tej dziedzinie ekspertów, korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, stowarzyszeń i fundacji. Na popularność tego typu usług pozytywnie wpływa także rozwój technologii, rosnące bezpieczeństwo i ewoluujące w zakresie regulacji nowych rozwiązań, polskie prawo. Jak to działa?

Wirtualne biuro

Dostawcy usług online oferują narzędzia dostępne 24/7, które pozwalają na elastyczne administrowanie dokumentacją księgową i kadrami. Systemy tego rodzaju zwykle udostępnione zostają przez przeglądarkę internetową lub dodatkowe oprogramowanie, choć dzięki rosnącej popularności smarfonów, także poprzez rozbudowane aplikacje mobilne, które pozwalają na nadzorowanie księgowości i kadr z każdego miejsca na świecie – segregator z dokumentami zastępuje po prostu tablet. Usługi księgowe i kadrowo-płacowe nie ograniczają się zresztą jedynie do organizacji danych i archiwizacji dokumentów – mogą także pomóc w procesie płatności (wystawianie i przesyłanie e-faktur, wykonywanie przelewów) czy zarządzania wynagrodzeniami, premiami i urlopami. Możliwa jest także tak zwana „miękka windykacja”, czyli automatyczne generowanie monitów, przypomnień i wezwań do zapłaty.

Usługi kadrowo-płacowe online

Elektroniczne systemy do zarządzania kadrami pozwalają na ewidencję osób zatrudnionych i umów, a także nadzór nad przebiegiem procesów kadrowo-płacowych, w tym tych dotyczących badań medycznych i szkoleń BHP. Narzędzia tego typu pozwalają również na redukcję czasu potrzebnego na organizację dokumentów i informacji, co wynika także z możliwości nadawania pracownikom dostępów do osobistych danych, w tym udzielanie informacji o wynagrodzeniach czy treści aktualnych umów. Możliwa jest także organizacja w zakresie zarządzania urlopami – pracownicy mogą samodzielnie składać wniosek o dzień wolny od pracy czy też rozliczać delegacje – jak i planowanie i rozliczanie czasu pracy. Usługi kadrowo-płacowe online pozwalają także na wyliczanie wynagrodzeń i rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Skarbowym, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszem pracy i Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. System elektroniczny automatycznie kontroluje także terminy ważności dokumentów, informując z wyprzedzeniem o ich wygaszeniu. Usługi te w praktyce pozwalają na oszczędności przy zatrudnianiu specjalistów do spraw kadr i płac, a w przypadku konieczności zasięgnięcia porady u ekspertów, możemy zwrócić się do świadczących zdalnie doradztwo specjalistów.

Wsparcie specjalistów

Oprócz udostępnienia specjalistycznych narzędzi i zaplecza technicznego, najwięksi dostarczyciele usług w zakresie księgowości internetowej oferują także ciągłą pomoc specjalistów. Przykładem może być oferta ING Banku Śląskiego – ING Księgowość (http://www.ingksiegowosc.pl/oferta) – której oferta usług związanych z księgowością online i obsługą kadrowo-płacową obejmuje doradztwo w formule zdalnej, pozwalając na kontakt z ekspertami zarówno poprzez portal internetowy, jak i telefon. Doradztwo w tej formie dotyczyć może wszelkich kwestii kadrowo-płacowych, związanych chociażby z regulacjami wewnętrznymi (wynagrodzenia, ZFSŚ, regulaminy pracy) czy procesami zatrudnieniowymi i optymalizacyjnymi. Oprócz zdalnej obsługi przez specjalistów, świadczone przez ING Księgowość usługi w zakresie kadrowo-płacowym pozwalają także m.in.:

  • nawiązywać i rozwiązywać umowy o pracę oraz umowy cywilno-prawne;
  • zarządzać wynagrodzeniami oraz wyliczać rozliczenia z ZUS, US, FP, FGŚP i PFRON;
  • planować i rozliczać czas pracy;
  • zarządzać dokumentacją poprzez moduł e-kadrowy („elektroniczne teczki osobowe”).

Wspomniana oferta wyróżnia się także na tle konkurencji w kontekście zagwarantowanego wsparcia specjalistów, ze wszystkimi koniecznymi uprawnieniami. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię przy wyborze dostawcy usług kadrowo-płacowych, bowiem w niektórych biurach rachunkowych klienci bywają obsługiwani przez osoby bez odpowiednich kompetencji, a księgowy z uprawnieniami jedynie podpisuje wymagane dokumenty i sprawozdania finansowe.

Usługi kadrowo-płacowe przyszłości

Formuła zdalnego doradztwa w zakresie kadrowo-płacowym jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, głównie ze względu na płynącą z tego rozwiązania wygodę i oszczędność. Ułatwiona administracja nad dokumentacją i kadrami nie wymaga zatrudnienia specjalistów od HR i księgowej, a ciągłe wsparcie – czy to online czy przez telefon – doświadczonych specjalistów, pozwala na uzyskanie pomocy, gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Coraz więcej firm docenia wygodę i bezpieczeństwo płynące z takich usług. Wraz z rosnącym poziomem informatyzacji w sferze publicznej oraz prywatnej, poszerza się również zakres ofertowy dostawców tych rozwiązań. Polskie prawo jest także coraz lepiej dostosowane do nowych realiów, ułatwiając i regulując procesy elektronicznych rozliczeń. Na uwagę zasługuje także rosnąca popularność księgowości online, która jest już czymś więcej niż jedynie elektroniczną księgą przychodów i rozchodów, chociażby ze względu na możliwość fakturowania elektronicznego, usprawnienie obiegu dokumentów oraz ułatwienie kontroli nad płatnościami. Bez wątpienia zarówno księgowość online, jak i zdalna obsługa kadrowo-płacowa, w przyszłości w pełni zastąpią tradycyjne rozwiązania w małych i średnich firmach, warto więc już dziś przyjrzeć się, co mają do zaoferowania dostawcy tego rodzaju usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *