Limetka.pl – Portal Finansowy
GENERAL ELECTRIC+11.000123
SONY INC+125.10
SAMSUNG-25.10
APPLE INC-125.10
MICROSOFT-1.0068
GOOGLE-5.00631
YAHOO-22.244
NASDAQ-25.10
ENVATO+25.10
MET CREATIVE+107.600
TOTAL-0.4350
TOYOTA-0.0007
SIEMENS+0.0069
ASELSAN-1.0015
DOW JONES-140
S&P 500-41
GLOBAL DOW REALTIME-13.42

Zimowe awarie samochodu

Posted on 0

Share this on anywhere you want!

Zimowa aura nie sprzyja kierowcom, głównie ze względu na trudniejsze warunki na drodze, ale też ich negatywny wpływ na stan techniczny auta. Niskie temperatury w połączeniu z opadami deszczu i śniegu mogą przysporzyć wielu problemów, np. z porannym uruchomieniem samochodu. Jak sobie poradzić z tego typu awariami?

Najlepszą metodą zapobiegania kłopotom z eksploatacją auta zimą jest miejsce w garażu. Zadaszone schronienie dla naszego samochodu to skuteczna recepta na problemy z akumulatorem czy zamarzniętymi drzwiami. Niestety większość kierowców nie może z niej skorzystać i musi parkować swoje auto „pod chmurką”.

Rozładowany akumulator – co robić?

Jednym z elementów najczęściej ulegających zimowym awariom jest akumulator. Należy pamiętać, że wraz ze spadkiem liczby kresek na termometrze spada również wydajność akumulatora. Niska temperatura obniża jego pojemność nawet o 50 proc. Jak twierdzą specjaliści, pojemność w pełni sprawnego akumulatora przy temperaturze 0 st. C wynosi już tylko 80 procent. Niespodziankom z uruchomieniem auta po dłuższym postoju można jednak zapobiec. Jak to zrobić? Kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu samochodu zimą odgrywa jego właściwe przygotowanie. Jednym z etapów powinno być sprawdzenie i wyczyszczenie akumulatora. Jego nieprawidłowe zamocowanie i podłączenie może mieć wpływ na większe zużycie energii.

Duże znaczenie dla działania akumulatora, szczególnie w okresie zimowym, ma uruchamianie samochodu. Częste podróże na krótkich odcinkach wykorzystują dużą ilość energii, którą w krótkim czasie trudno jest ponownie odzyskać. Podczas jazdy samochodem zimą, trzeba zwłaszcza pamiętać o wyłączeniu wszystkich zbędnych urządzeń, z których akurat nie korzystamy, takich jak nawiewy, radio czy GPS. Ograniczenie liczby działających w chwili uruchomienia silnika elementów pozwala zaoszczędzić sporo energii, tym samym zapobiega rozładowaniu akumulatora.

Zamarznięte drzwi

Po dłuższym postoju pociągamy za klamkę samochodu, a drzwi nie chcą się otworzyć – to kolejna z popularnych zimowych „niespodzianek” dla kierowców. Jak uniknąć problemów
z zamarzniętymi drzwiami lub zamkiem? Tu również duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie auta do sezonu zimowego. Wystarczy wcześniej nasmarować uszczelki
w drzwiach wazeliną techniczną i pamiętać o ich ponownym zabezpieczeniu po każdym umyciu samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie we wnętrzu auta pochłaniacza wilgoci oraz zmniejszenie ogrzewania przed zakończeniem podróży, a także posiadanie odmrażacza do zamków. Możemy też spróbować zaparkować samochód
w miejscu, w którym rano ogrzeje go słońce.

Na pomoc ubezpieczenie assistance

Pakiety dodatkowych ubezpieczeń samochodowych mogą okazać się dobrym rozwiązaniem zimowych problemów z autem. Awaria akumulatora pod domem to denerwująca, ale stosunkowo komfortowa sytuacja: zawsze możemy wrócić i schronić się przed mrozem w czterech ścianach.

Większym kłopotem są usterki w trasie, np. podczas świątecznych wyjazdów. Wówczas ubezpieczenie samochodu (http://www.vwbank.pl/dla-mnie/ubezpieczenia/pakiety-komunikacyjne.html) może oszczędzić nam wielu przykrych konsekwencji.

Ubezpieczenie assistance zapewnia szybką pomoc w przypadku kradzieży lub awarii auta. Wybierając najkorzystniejszą ofertę należy dokładnie sprawdzić, czy zakres ubezpieczenia obejmuje także zimowe niespodzianki. Niestety ubezpieczyciele zawierają w swoich umowach liczne wyłączenia.

Najczęstszym ograniczeniem w pakietach assistance jest minimalna odległość od miejsca zamieszkania, od której przysługuje nam pomoc. Posiadając umowę z takim zapisem, z rozładowanym akumulatorem w samochodzie zaparkowanym na domowym podjeździe będziemy musieli poradzić sobie sami. Decydując się na zakup ubezpieczenia asisstance, oprócz standardowych usług dobrze jest też zwrócić uwagę na zimowe awarie i rozważyć wybór wyższego pakietu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *