Wczoraj ministrowie UE ds. gospodarczych i finansowych przyjęli nowelizację dyrektywy o bezpieczeństwie jądrowym. Zakłada ona konieczność dokonywania wzajemnych przeglądów reaktorów jądrowych przez państwa członkowskie co sześć lat. Kraje te mają trzy lata na wdrożenie nowych regulacji do swoich systemów prawnych.
Założenie, które znalazło się w znowelizowanej dyrektywie dotyczące przeprowadzania wzajemnej kontroli bezpieczeństwa reaktorów przez państwa UE przynajmniej raz na sześć lat określa, iż pierwsze takie badanie miałoby odbyć się już w 2017 roku. Dodatkowo raz na dziesięć lat kraje UE przeprowadzą ocenę swoich ram bezpieczeństwa.
Oceny bezpieczeństwa będą obejmowały wybrane elementy działania elektrowni jądrowych, na przykład, w jakim zakresie system elektrowni pozwala na właściwą i bezpieczną dekompresję reaktora w sytuacji wypadku. O tym, co będzie stanowiło przedmiot kontroli będą decydować kraje członkowskie UE wraz z Grupą Europejskich Regulatorów Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSREG).
Nowe przepisy unijne zakładają również wzmocnienie swobody i roli krajowych regulatorów. W znowelizowanej dyrektywie znalazły się też zapisy dotyczące zadania jakie będzie ciążyło na krajowych urzędach dozoru jądrowego i operatorach elektrowni w obszarze przygotowania strategii komunikacyjnej, w której określone zostaną zasady informowania społeczeństwa zarówno w wypadku awarii siłowni, jak i rutynowego jej funkcjonowania. Tym samym nowe regulacje przewidują, że społeczeństwo będzie miało wpływ na decydowaniu o instalacjach jądrowych w danym kraju.
Dwa lata temu na obszarze UE przeprowadzono tzw. stress testy, które pokazały, że do praktyk oraz metod wykorzystywanych w elektrowniach jądrowych można wprowadzić jeszcze mnóstwo usprawnień. W testach badano środki bezpieczeństwa w sytuacji ciężkich wypadków, czyli m.in. klęsk żywiołowych, wypadków i awarii lotniczych. Badaniom poddana była trwałość systemów chłodzenia reaktorów, obserwacja aktywności sejsmicznej czy plany awaryjne.
Obecnie na obszarze UE funkcjonują 132 reaktory w 14 państwach. W Polsce budowa reaktora jest planowana.
Joanna Walerowicz
limetka.pl